Výstavy

samostatné výstavy:

skupinové výstavy:

Oficiální prohlášení redakce časopisu Umělec k dílu Ivana Voseckého „Kill Them All“

Praha 21. 6. 2004

Společnost umělce odsunula do ghett, kterým říkáme galerie. V nich se plně respektuje právo na svobodu vyjádření. Dialog s veřejností se tím však omezil. Na veřejná prostranství se umění většinou dostane pouze za předpokladu, že je bezzubým estetickým doplňkem nebo přitakává převládající ideologií své doby.

Základním právem umělce je vyjadřovat se svobodně a to i k nejožehavějším tématům. Zkušenost s komunistickým režimem nás naučila žádat právo na dialog ve všech oblastech. Demokracii jsme přijali jako příslib komunikace, která může přinášet neshody, ale zároveň bude vyjadřovat úctu k myšlení každého jedince.

Český umělec Ivan Vosecký vytvořil nápis Kill Them All, aby upozornil na přítomnost násilí a nenávisti v dnešním světě. Nelze jej vykládat jako útok na žádnou konkrétní osobu nebo instituci, protože nemá jmenovitého adresáta. Je pouze na nás, jestli se budeme cítit obviněni. Ivan Vosecký se obrátil na svědomí každého člověka. Postavil ho tváří v tvář formulaci, která vyjadřuje nejhrubší formu projevu násilí. Přitom nás obklopuje v médiích, počítačových hrách, hudebních nahrávkách…To, že ji jsme schopní tolerovat, je-li předkládána jednotlivci, ale nejsme ji schopni akceptovat, když vstoupí do nad-osobního prostředí, poukazuje ze všeho nejvíce na disharmonický vztah osobního a veřejného života. Agora by podle této pokroucené praxe měla být změněna na mrtvý a duchovně vyprázdněný prostor dopravy do zaměstnání, na totální ne-lidskou abstrakci.

Ivan Vosecký především odmítá jakoukoli formu útlaku a násilí. Často poukazuje na jazyk jako na způsob uplatnění moci. Aby odhalil, jak trapná je moc a násilí, může využít některé jejich rysy. Proto provedl nápis Kill Them All tak, aby byl vidět zdaleka. Aby nás obtěžoval podobně jako nás obtěžuje každý nátlak. Hledá slovník, který sice není politicky korektní, jenže právě díky tomu ukazuje hranice naší ochoty zamýšlet se nad vlastním chováním.

Jinak řečeno: Vrah zabíjí a umělec na ukazuje, že zabíjí a co k tomu používá. Umělec odhaluje vrahovu nekontrolovatelnou touhu po nadvládě. Odhaluje jeho vlastní omezení.
Jsme obklopeni násilím a máme to štěstí, že si smíme klást otázky, proč je tomu tak a co s tím jako jedinci můžeme dělat.

Výstava Eastern Alliance se dotýká celého spektra témat, která se objevují v současném českém umění. Profiluje myšlenky, které v Čechách sdílíme. Shrnuje podobu života v lokálním i globálním měřítku, návštěvníky vystavuje charakteristickým rysům mezilidských vztahů, zachycuje člověka v síti institucionálních a ideologických struktur tak, jak ovlivňují jeho osobními prožitky a kreativitu. Násilí, moc a nenávist se českých umělců rovněž dotýkají. Umění se k nim chce vyslovit, protože je součástí společnosti. Stojíme za dílem Ivana Voseckého, protože svému okolí klade velmi důležitou a složitou otázku.

Jiří Ptáček
Šéfredaktor časopisu Umělec

 

> zpět